חדשות ואירועים

חשד לכלבת בקיבוץ דן


  

חשד לכלבת בתל דן

13.08.17

לחברי ותושבי הישוב

      

ביום ראשון 13.08.17 נתפס תן משוטט בשמורת תל דן לאחר שנשך תיירת ושניים מעובדי השמורה. התן חשוד כחולה במחלת הכלבת ונישלח לאבחון במכון הוטרינרי.

 

מחלת הכלבת הינה מחלה נגיפית קטלנית שכל החולה בה ימות. במחלה יכולים לחלות בעלי חיים בעלי דם חם ובעיקר יונקים, וביניהם גם האדם. המחלה מועברת על ידי מגע ישיר של רוק מבעל חיים נגוע לבעל חיים בריא או אדם בריא- בדרך כלל על ידי נשיכה.

 

כדי לטפל במקרה הכלבת הנ"ל באופן המהיר והנכון ולמען בריאותכם עליכם לנהוג על פי ההנחיות הבאות, הנגזרות מפקודת הכלבת וחוקים נוספים:

 

1.      לדווח אלי בטל. 050-6728722 או למזכירות או למנהל הקהילה על כל חשד למגע שהתרחש בין בעל החיים שלכם או ביינכם ובני ביתכם ובין התן הנ"ל החל מהתאריך 3.8.2017  ועד לתאריך 13.8.2017 וכן לדווח אלי האם בעל החיים שלכם או אתם ננשכתם או באתם במגע עם בעל חיים כל שהוא החל מתחילת

חודש אוגוסט 2017 .

2.      עליכם לקשור את כלבכם במשך כל שעות היממה ליד ביתכם או לסוגרו בביתכם ולצאת עימו לטיול אך ורק כשהוא קשור ומובל עם רצועה. יש להשתדל ולהחזיק את חתוליכם סגורים בבתים לאורך כל שעות היום ולאפשר להם לעשות את צרכיהם בארגזי חול מתאימים בתוך הבתים.

3.      על פי הוראת החוק כל הכלבים שבאו במגע עם התן הנ"ל יכנסו להסגר, במידה ויאובחן כחיובי לכלבת, בהתאם למצב החיסון שלהם לתקופות זמן הקבועות בחוק. כל המסתיר מידע בעניין מגעים עם התן החשוד או כל בעל חיים אחר מסכן את בריאותו, בריאות שכניו ובריאות בעל החיים שלו  וצפוי לעונשים כבדים ביותר.

4.      עליכם לוודא שבעל החיים שלכם מחוסן בחיסון בר תוקף כנגד כלבת .

 

זהו מקרה שני של תן החשוד כנגוע בתוך כחודש אנא שימת ליבכם במשך כל הזמן למגעים עם חיות בר.

המועצה האזורית, מתוקף תפקידה, תבצע לכידות כלבים שישוטטו בשטח הישוב  לאלתר ועד בכלל בשעות ומועדים כראות עיניה. כלבים שילכדו יועברו להסגר. בעליהם ייקנס כחוק ויוטלו עליו תשלומים בגין הלכידה ההובלה והשהיה של כלבם בכלביה.

 

אם בעל החיים שלכם חשוד שבא במגע עם בעל חיים חשוד כחולה בכלבת יש לשטפו מספר פעמים במים ושמפו כשאתם לובשים כפפות מטבח (חד פעמי או סיליקון), ובמידה והתגלה פצע לדווח לווטרינר המטפל.

 

במקרה של מגע עם בעל חיים משוטט יש לשטוף את חלק הגוף שבא במגע היטב במים וסבון מספר פעמים ולחטא אותו ולדווח על כך ללשכת הבריאות בטלפון 04-6994257.

 

מחלת הכלבת הינה מחלה קטלנית אך אפשר למונעה בפעולות נכונות ותוך שיתוף פעולה מצד כל התושבים עם בעלי התפקידים. אנא עזרו לנו לשמור על בריאותכם ובריאות בעלי החיים שלכם.

                                                                              

 

                                                                                         דר' רון ישראלי

                                                                                                רופא וטרינר רשותי